Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Jak dbać o okna

Jak dbać o okna

Fot. www.freedigitalphotos.net

Okno plastikowe może służyć kilkadziesiąt lat, a drewniane – nawet sto! Ale pod jednym warunkiem. Że jego właściciel będzie o nie należycie dbał. Co to jednak tak naprawdę znaczy? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych porad, jak odpowiednio dbać o okna, by służyły nam przez wiele lat.

PCV na co dzieńOkna plastikowe teoretycznie są proste w pielęgnacji i nie trzeba dużo przy nich robić. Tak mówi teoria. W praktyce warto jednak poświęcić im trochę uwagi, aby nieco wydłużyć ich żywotność. Prosta rzecz, którą można, a nawet powinno się, robić codziennie, to częste wietrzenie pomieszczeń. To szybko obniża wilgotność w pomieszczeniu. Niestety, często o tym zapominamy, wskutek czego w mieszkaniu może pojawić się pleśń, która wpływa negatywnie także na okna.

Przy montażu i remontachPrzede wszystkim plamy z zaprawy cementowej trzeba usuwać natychmiast, ponieważ mogą uszkodzić zarówno ramę, jak i szyby. W krótkim czasie po zamontowaniu, zwłaszcza jeśli wybraliśmy duże i ciężkie okna, trzeba sprawdzić czy wszystkie elementy okna pracują właściwie i nie są obluzowane, czego objawem może być np. to, że klamka trudniej się przekręca. Jeśli okno się nie domyka powinniśmy wezwać specjalistę, który wyreguluje poziom i docisk ramy przy zawiasach.

W czasie porządkówKoniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czym czyścimy okna. Plastikowe najlepiej umyć łagodnym roztworem płynu do mycia naczyń. Wszelkie żrące środki, zawierające substancje ścierne, rozcieńczalniki i inne wynalazki są zakazane, ponieważ mogłyby nieodwracalnie uszkodzić okno. Jeśli płyn okaże się za słaby, można kupić u producentów okien specjalne środki czyszczące. Do okien z okleiną drewnopodobną można używać specjalnego środka dedykowanego takim oknom lub także płynu do mycia naczyń. Właściwie dobranymi środkami należy myć okna regularnie.

Zabrudzenia, zwłaszcza po zewnętrznej stronie, zbyt długo pozostawione na powierzchni okna mogą się potem okazać trudne do usunięcia. Uwaga: do mycia szyby można używać ściereczek, ręczników papierowych, ale nie gazet, którymi czasami czyściły okna nasze babcie. Gazeta może porysować szybę, a przy tym jeszcze bardziej ją ubrudzić farbą drukarską.

zdjecie
Fot. www.freedigitalphotos.net


Regularna konserwacjaMycie okien to coś, co każdy ma zaplanowane w kalendarzu, ale raz do roku warto rozszerzyć rytuał pielęgnacji o impregnację okuć. Dzięki temu dłużej zachowają sprawność i np. nie będą skrzypieć. Przy okazji można dokręcić uchwyty, które znajdują się pod zaślepką obudowy klamki.

O uszczelki można zadbać konserwując je specjalnym preparatem do uszczelek (najczęściej wybiera się środki oparte na żywicach silikonowych), a jeśli są uszkodzone, koniecznie trzeba je wymienić, aby okna nie przeciekały. Raz do roku warto też sprawdzić drożność otworów drenażowych w ościeżnicy. To ważny element, który odpowiada za prawidłowe odwadnianie powierzchni okna.

Pielęgnacja okien drewnianychPrzy zakupach sprzedawcy uprzedzają, że rama drewniana wymaga nieco więcej uwagi, niż plastikowa. Co to oznacza? Przede wszystkim, że raz na jakiś czas trzeba odnowić pokrycie ramy. Jeśli okno pomalowane jest farbą kryjąca, odnowa będzie konieczna po pięciu latach, jeśli farbą transparentną – po trzech latach. Poza tym konieczne jest regularne mycie, aby brud nie zniszczył powłoki. Najlepiej robić to przynajmniej 2-3 roku, zwłaszcza po zimie.

Najpierw z okna powinno się usunąć kurz, a dopiero potem można zacząć mycie. Środki do mycia nie mogą zawierać amoniaku, gdyż ten mógłby uszkodzić lakier. Tak jak w przypadku okien z PCV świetnie sprawdzi się woda z płynem do mycia naczyń. Po myciu okna warto dodatkowo zabezpieczyć mleczkiem konserwującym lub pastą do drewna. Raz w roku trzeba też sprawdzić okucia, w razie potrzeby oczyścić je i nasmarować.
Data publikacji: 10.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również