Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Idealne okno: drewno kontra plastik

Idealne okno: drewno kontra plastik

Fot.http://www.freedigitalphotos.net

Różnią się nie tylko wyglądem, ale też właściwościami i ceną. Każde z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Kto ma jednak rację? Trudno stwierdzić to jednoznacznie, natomiast przed zakupem warto rozważyć argumenty obu stron, aby wybrać okno, spełniające nasze wymagania.

Okna z drewnaDawniej królowały we wszystkich domach. Dziś są postrzegane jako luksus, zwłaszcza, że proces ich produkcji jest skomplikowany, co przekłada się nie tylko na jakość, ale też cenę. Najważniejszą zaletą drewnianych okien jest szczelność.

Drewno jest ciepłe, ciche i sztywne, dzięki czemu można je montować także do dużych przeszkleń. Wizualnie nadają wnętrzu przytulny charakter i świetnie komponują się z wnętrzem, w którym występują inne elementy drewniane. Niestety, w zależności od tego czym zostało zabezpieczone okno, będzie ono wymagało konserwacji co kilka lat. Ale za to właściwie pielęgnowane może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, a wszelkie drobne rysy i uszkodzenia można łatwo usunąć i naprawić.

Okna plastikoweOd paru lat cieszą się ogromną popularnością, można nawet powiedzieć, że zdominowały rynek. Są wytworem nowoczesnej nauki – specjalna budowa profilowa gwarantuje ich stabilność. Ich dużą zaletą jest odporność na wodę i inne substancje. Poza tym można je dopasować do reszty mieszkania, bo choć domyślnie są białe, to można je poddać okleinowaniu folią kolorową lub przypominającą drewno. Są lekkie, łatwe w pielęgnacji, nie żółkną, zachowują trwałość nawet do 40 lat i można je kupić w dobrej cenie. Niestety, raz uszkodzone okno plastikowe nie nadaje się do naprawy.

Trudniej też dopasować okna dachowe z plastiku – mogą mieć tylko prostokątne kształty i gorzej współpracują z więźbą niż okna drewniane. Za to w czasie pożaru są bezpieczniejsze, ponieważ w odróżnieniu od drewna plastik nie rozprzestrzenia ognia. Co ciekawe, preferują je także ekolodzy, ponieważ podstawowymi produktami, z których robi się okna plastikowe są sól i odpady po produkcji ropy naftowej, a zużyte okna łatwo poddaje się recyklingowi.

zdjecie
Fot.http://www.freedigitalphotos.net/Podobieństwa i różniceGdyby zamówić okno drewniane i plastikowe z szybami o identycznych parametrach okazałoby się, że pod względem tłumienia hałasów i szczelności są do siebie bardzo podobne. Okna drewniane mają jedynie odrobinę bardziej wytrzymałe ramy. Za to co jakiś czas trzeba je odnawiać, bo choć nowoczesne farby i lakiery się nie łuszczą ani nie odpryskują, to i tak raz na parę lat trzeba je wymienić. A to wymaga czasu. Także samo mycie okien jest trudniejsze w przypadku drewna i bardziej pracochłonne.

Druga ważna różnica między oknami drewnianymi kryje się w cenie. Za precyzyjną drewnianą ramę z szybą trzeba zapłacić w zależności od rozmiaru od 300 zł do kilkunastu tysięcy złotych. Okno plastikowe to koszt od 100 zł do kilku tysięcy złotych.
Data publikacji: 05.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również