Jak kupić dobre okno?
Fot. http://www.freedigitalphotos.net
Kiedy zamówić?
Jeśli okna wymieniamy np. z powodu remontu, najlepiej zrobić to latem, ewentualnie w jeden z ciepłych, wiosennych lub jesiennych dni. Okna do nowego domu zamawia się wtedy, kiedy dom jest zadaszony, tuż przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Najlepiej umówić się z dostawcą tak, aby okna dotarły tuż przed montażem.
Jak wymierzyć?
Dobry dostawca okien przyśle kogoś do pobrania wymiarów okien. Bo choć w przypadku nowych domów można sugerować się wymiarami z projektu, to czasami zdarza się, że rozmiar rzeczywisty wychodzi inny. Samodzielne pobieranie wymiarów może z kolei okazać się niezbyt precyzyjne. Oczywiście zdarza się, że można kupić okna w najpopularniejszych rozmiarach od ręki. Indywidualne zamówienie pozwala jednak dobrać takie okucia jak potrzebujemy, szybę, kolor okna czy gatunek surowca, jeśli wybieramy okno drewniane.
Jak kupować?
Prosząc o wycenę, podaj nie tylko orientacyjne wymiary okien, ale też te cechy okna, które są dla Ciebie ważne. To może być kolor, dodatkowe wyposażenie okna (klamki, szprosy, nawiewniki) lub specjalne funkcje (głównie antywłamaniowe). Nie wahaj się poprosić o wycenę kilku dostawców.
Warto przy tym upewnić się, czy podane ceny są pełne, a nie dotyczą tylko podstawowej wersji okna. Sprawdź też koniecznie, czy okna oznaczone są symbolem CE, który oznacza, że są produkowane zgodnie z europejskimi normami. Zapytaj, czy sprzedawca dysponuje autoryzowaną ekipą monterską i jakie elementy okna obejmuje gwarancja.

Po czym poznać dobre okno?
Uszczelki to ważny element okna, ponieważ nie dopuszczają do tego, aby woda dostała się do jego wnętrza. Są ich dwa rodzaje: przyszybowe i oporowe. W sumie powinno ich być nie mniej niż cztery – przyszybowe są dwie po wewnętrznej i zewnętrznej stronie okna, oporowych może być więcej.
Szyby opisuje się parametrem Ug, który określa ile ciepła ucieka przez szybę. Im jest niższy, tym więcej ciepła zostanie w mieszkaniu.
Okucia to nie tylko element ważny wizualnie, dlatego warto sprawdzić jak okno się otwiera i zamyka, czy klamka jest wygodna. Nie bez znaczenia jest to, jakiej firmy są okucia – lepiej unikać nieznanych marek.
Liczba komór w oknach z PCW to cenna informacja, która bezpośrednio przekłada się na to, jak dobrze izoluje okno. Im więcej komór, tym niższy jest współczynnik przenikania ciepła. Zazwyczaj okna PCW są pięciokomorowe. Warto zwrócić uwagę na ich grubość. Najlepsze mierzą 3 mm, każdy pół milimietra mniej znacząco obniża wytrzymałość ramy.
Warto też przyjrzeć się uważnie wszystkim parametrom okna (LINK), które choć w opisie wydają się skomplikowane, wiele mówią o oknie i pozwalają dobrać okno idealnie dopasowane do potrzeb mieszkania.