Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Czym zasłonić okno

Czym zasłonić okno

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Kochamy lato, wakacje i słońce, ale czasami w domu szukamy przed nim schronienia. Dobrze zasłonięte okno pozwalała nam łatwiej zasnąć, kiedy dni są długie, oraz dłużej pospać po męczącym dniu. W zależności od naszego budżetu oraz upodobań, możemy wybrać jedno z wielu rozwiązań.

Tradycyjne zasłony



Najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Zasłony można kupić niemal w każdym kolorze i wzorze jaki się zamarzy właścicielowi mieszkania. Można je łatwo dopasować do wnętrza, a w razie potrzeby można je wymieniać według własnego widzimisię. Zamontowane na specjalnych szynach, drążkach lub linkach są może męczące do zawieszania, ale za to łatwe do wyprania. A okno może zasłonić nawet dziecko.

Rolety wewnętrzne



Nazywa się tekstylnymi, ale produkowane są z różnych materiałów: bawełny, poliestru, mieszanek, ale też z bambusa lub drewna. Rolety materiałowe mogą być jednobarwne lub wzorzyste. Z reguły są wykonane z mieszanek odpornych na blaknięcie i zabrudzenia. Mogą osłaniać przed słońcem lub całkowicie zaciemniać pomieszczenie, co sprawdza się w sypialni lub pokojach, gdzie pracuje się przed komputerem.

W wersji droższej mogą posiadać specjalną perłową warstwę, która odbija promienie słoneczne, a dzięki temu lepiej chroni wnętrze przed przegrzaniem. Takie rolety z dodatkową warstwą poleca się zwłaszcza do pomieszczeń na poddaszu, które łatwo się nagrzewają.

Warto pamiętać, że ciemne rolety przepuszczają mniej światła, ale też bardziej się nagrzewają, dlatego jeśli zależy nam na tym, żeby w pomieszczeniu pozostało chłodno, lepiej wybrać rolety w jasnych kolorach. Montuje się je na ścianie nad oknem albo na ramie okna. Aby zamontować je na oknach dachowych konieczne będzie dokupienie specjalnych prowadnic, dzięki którym roleta będzie mogła się przesuwać równolegle do okna.

Żaluzje wewnętrzne



Najczęściej montuje się je bezpośrednio do okna za pomocą specjalnych zaczepów, które nie niszczą ramy. Bywają tez modele montowane między szybami. Żaluzje są dość tanie i dostępne w różnych kolorach. Mogą być wykonane z aluminium, ale zdarzają się też lamele np. bambusowe. Mają jednak tę wadę, że są trudne w czyszczeniu. Specjalne szczotki do żaluzji nie zawsze dobrze spełniają swoją rolę. Dziś częściej stosowane w biurach, niż w mieszkaniach.

Żaluzje zewnętrzne



Składają się z poziomych (najczęściej) lamelek, czyli pasków o szerokości od 20 do 50 m. Wykonane są aluminium, tworzywa sztucznego lub drewna. Kąt nachylenia lamelek można regulować, dawkując ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Żaluzje zewnętrzne montuje się bezpośrednio do ściany nad oknem lub w nadprożu.

Markizy



Najczęściej montuje się je nad balkonami i tarasami. Świetnie radzą sobie z zacienianiem wnętrza. Zwykle to kolorowy materiał rozpięty na specjalnej stalowej konstrukcji. Dzięki impregnacji markiza zatrzymuje promienie słoneczne, ale nie chroni przed deszczem.

Nowoczesne modele mają wbudowane specjalne czujniki i same rozwijają się, kiedy świeci słońce i zwijają, kiedy wieje silny wiatr. To przydatne rozwiązanie także wtedy, kiedy chcemy mieć możliwość od czasu do czasu schowania markizy: po złożeniu jest praktycznie niewidoczna. Specjalne modele markiz można zamontować też na oknach dachowych.

Rolety zewnętrzne



Chronią nie tylko przed słońcem, ale też przed hałasem i włamaniami. Wykonane są najczęściej z profili aluminiowych i PCV. Aby nie tracić czasu na ich ręczne podnoszenie i opuszczanie warto wybrać modele wyposażone w napęd elektryczny i sterowanie radiowe. Rolety zewnętrzne dostępne są w szerokim wyborze: różnią się grubością, wielkością, a także kolorem. Można wybrać roletę z wbudowaną moskitierą, która skutecznie chroni przed owadami.

Okiennice



Rozwiązanie, które może się kojarzyć z dawnymi dworkami jest do dziś bardzo popularne i stylowe. Najczęściej okiennice wykonuje się z drewna (sosna, olcha, dąb lub egzotyczne), można też dostać okiennice z aluminium lub PCV. Skrzydła można łatwo dopasować do wyglądu domu wybierając pełne, lamelowe (zbudowane z listew) lub mieszane.

zdjecie
Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl


Nowoczesne okiennice pozwalają nawet na regulację lamelami. Przy czym można też wybierać między okiennicami uchylnymi, które na zawiasach montuje się do ściany lub ramy okna, albo przesuwnymi, umieszczonymi na specjalnych szynach. Niestety, okiennice zawsze trzeba otwierać i zamykać ręcznie, choć są specjalne mechanizmy, które pozwalają otwierać i zamykać skrzydła bez otwierania okien. Można też kupić okiennice wewnętrzne, tzw. shuttersy, które także świetnie sobie radzą z zacienianiem wnętrza.

Folie okienne



Dostępne z nadrukami lub w kolorach o różnym stopniu przejrzystości w formie folii samoprzylepnej są tanim rozwiązaniem, które łatwo pozwala zacienić wybrane pomieszczenie. Wśród folii można wybrać np. wyjątkowo cienkie refleksyjne (podobne do tych, których czasami używa się w samochodach) lub perforowane, które działają tak samo, jak lustro weneckie. Niektórzy producenci dają dodatkowe atesty na to, że folia zwiększa odporność okna na włamanie, a w razie wypadku szyba nie rozpada się, tylko jej kawałki zostają na folii.
Data publikacji: 10.07.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również